Tre medaljer till Sverige och Yrkeslandslaget i Yrkes-VM

Det blev till slut tre medaljer till det svenska Yrkeslandslaget på Yrkes-VM, WorldSkills São Paulo.

SILVER till fordonslackeraren Frida Gustafsson i Car painting

SILVER till dekoratören Sara Andersson i Visual merchandising/Window dressing

BRONS till hudterapeuten Emmastina Dannered i Beauty Therapy

Det svenska laget har gjort en mängd bra prestationer och fått flera Medallion for Excellence.

 

Resultatlista för hela det svenska Yrkeslandslaget

Adrian Flodell, Katrineholm, IT-tekniker, plats: 13

Daniel Carlberg, Ytterby, Murare, plats: 7 , Medallion of Excellence

Elin Jacobsson, Kristianstad, Florist, plats: 6, Medallion of Excellence

Elin Vikström, Katrineholm, Grafisk design, plats: 32

Emmastina Dannered, Motala, Hudterapeut, BRONS, Bäst i Norden

Eric Seger, Trosa, Kock, plats: 9 Medallion of Excellence

Frida Gustafsson, Säter/Trångsund, Fordonslackerare, SILVER, Bäst i Norden

Hannah Forsberg, Bjärred, Servitris, plats: 11

Jenny Albertsson, Töreboda, Målare, plats: 6, Medallion of Excellence

Jim Öhman, Osby, Flygplanstekniker, plats: 4, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Jimmie Karlsson, Åmål, Svetsare, plats: 12

Johan Ledin, Sidensjö, Elektriker, plats: 6, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Jonas Frölander, Nyköping, Teletekniker, plats: 6, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Jonas Köre, Skepplanda (i lag med Jonathan Lukacs), Automationstekniker (mekatronik), plats: 7, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Jonathan Lukacs, Hunnebostrand (i lag med Jonas Köre), Automationstekniker (mekatronik), plats: 7, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Julia Lundin, Vetlanda, Undersköterska, plats: 6, Medallion of Excellence

Kasper Svensson, Fjälkinge, Träarbetare, plats: 9, Bäst i Norden

Linus Stengård, Västerås, Webbdesigner, plats: 12

Marcus Morén, Köping, Personbilstekniker, plats: 5, Medallion of Excellence, Bäst i Norden

Oskar Johansson, Borås, Plattsättare, plats: 14

Patrik Eriksson, Vansbro, VVS-montör, plats: 12

Pernilla Moberg, Kungälv, Frisör, plats: 9, Medallion of Excellence

Rasmus Westlund, Vikbolandet (i lag med Rickard Hedfors), Trädgårdsanläggare, plats: 7, Bäst i Norden

Rickard Hedfors, Strängnäs (i lag med Rasmus Westlund), Trädgårdsanläggare, plats: 7, Bäst i Norden

Robin Prager, Nykvarn, CNC-operatör (fräsning), plats: 14

Sara Andersson, Stöllet, Dekoratör, SILVER, Bäst i Norden

Simon Mattsson, Knislinge, Industrielektriker, plats: 5, Medallion of Excellence, Bäst i Europa

Victor Ståhlkrantz, Huskvarna, Bilskadetekniker, plats: 4, Medallion of Excellence

Vidar Degerheim, Lyckeby, CNC-operatör (svarvning), plats: 12

 

 

20641544435_c4180638a9_o

vijo_1508_2134_liten

Share This: