Yrkespartners

Bakom varje tävlingsyrke finns en skola, yrkesnämnd eller bransch med engagerade människor. Här nedan hittar du kontaktuppgifterna till dessa. Har du frågor om ett specifikt yrke, vill tävla eller engagera dig på annat sätt hör av dig till:

 

 

Transportfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd – TYA

Yrkesförare (transport och logistics)

Flygmekaniker
 (Aircraft Maintenence)


 

Kontakt: Roger Nilsson, roger.nilsson@tya.se

Hemsida: tya.se

Visita, HRF

Kock 
(Cooking)

Hotellreception (Hotel receptioning)

Servering
 (Restaurant Service)


 

Kontakt: Kersti Witten k.witten@visita.se 

Pim Van Dorpel pim.vandorpel@hrf.net

Hemsida: UHR.se

Läs mer om Skol- och yrkestävlingar: www.visita.se/utbildning 

Motorbranschens yrkesnämnder – Bilproffs.se

Personbilsteknik
 (Automobile Technology)

Bilskadeteknik (Autobody Repair)

Fordonslackering (Carpainting)

Lastbilsteknik (Heavy Vehicle Maintenance)


 

Kontakt: johanna.dahlqvist@transportforetagen.se

Hemsida: Bilproffs.se

Läs mer om oss och vårt engagemang i yrkestävlingar 

Byggnadsindustrins Yrkesnämnd – BYN

Murare
 (Bricklaying)

Plattsättare
 (Wall and floor tiling)

Träarbetare
 (Plastering and drywall systems)

Väg- och anläggningsarbetare
 (Road construktion)

Golvläggare

Betongarbetare

Anläggningsmaskinförare


 

Kontakt: Michael Gustavsson michael@byn.se

Hemsida: Byn.se

Läs mer om  skol- och yrkestävlingar: constructionskillssweden.se

Projektgrupp: SKL, Vårdföretagarna, Kommunal

Vård och omsorg (Health and social care)


 

Kontakt: Ann Georgsson, Ann.Georgsson@kommunal.se

Hemsida: SKL, Vårdföretagarna, Kommunal

Måleribranschens Yrkesnämnd

Målare (Painting and decorating)

 


Kontakt: Jonas Lindberg,  jonas.lindberg@maleriforetagen.se

Hemsida: www.malare.nu/

Läs mer om oss och vårt engagemang i yrkestävlingar

Sveriges Hudterapeuters Riksorganisation – SHR

Hudterapeut (Beauty Therapy)

 


Kontakt: Annica Joensuu, ordforande@shr.nu

Hemsida: shr.nu

Läs mer om oss och vårt engagemang i yrkestävlingar

ECY

Elektriker
 (Electrical installations)

 


Kontakt: peter.melander@installatorsforetagen.se

Hemsida: www.ecy.com

Industriarbetsgivarnas kompetensråd & Teknikföretagen

Industrielektriker
 (Industrial control)

Mekatronik
 (Mechatronics)

Svetsning
 (Welding)

 

Kontakt: Fredrik Gunnarsson fredrik.gunnarsson@industriarbetsgivarna.se

Hemsida: http://www.industriarbetsgivarna.se/

 


CNC-fräsning
 (CNC milling)

CNC-svarvning
 (CNC turning)

 

Kontakt: Ulrika Elmersson ulrika@sktc.se

Hemsida: Sktc.se

Floristernas Yrkesråd

Florist
 (Floristry)

 


Kontakt: Mikael Sörensson info@floristernasyrkesrad.se

Hemsida: floristernasyrkesrad.se

Frisörföretagarna

Frisör
 (Hair dressing)

 


Kontakt: Staffan Westman, vice vd, staffan.westman@frisor.se

Hemsida: www.frisor.se

PVF Yrke & Utbildning

Plåtslagare (Metall roofing)

 


Kontakt: Therese Berganäs och Niklas Angelöf info@pvf.se

Hemsida: pvf.se

Plåt & ventföretagen (Yrkespartner i samband med med EuroSkills)

Plåtslagare (Metall roofing)

 


Kontakt: Magnus Fredman, magnus.fredman@pvforetagen.se

Hemsida: pvforetagen.se 

Svenska Kyl & Värmepumpföreningen

Kyl och värmepumptekniker
 (Refrigeration and Air Conditioning)

 


Kontakt: Henrik Brengesjö henrik.brengesjo@skvp.se

Hemsida: skvp.se

Trädgårdsanläggarna – STAF

Trädgårdsanläggning
 (Landscape Gardening)

 


Kontakt: Göran Andersson info@tradgardsanlaggarna.se

Hemsida: tradgardsanlaggarna.se

VVS branschens yrkesnämnd

VVS-montör 
(Plumbing & heating)

Isoleringsplåtslagare

 


Kontakt: Charlotte Fryklund charlotte.fryklund@vvsyn.se

Hemsida: vvsyn.se

Handelsrådet

Visual Merchandising (Visual Merchandising/Window Dressing)

Butikssäljare

 


Kontakt: Mats Johansson, mats.johansson@handelsradet.se

Hemsida: http://handelsradet.se/yrke-och-kompetens/yrkestavlingar/

Skogsentreprenörerna

Skogsmaskinförare
 (Forest Machine Operator)

 


Kontakt: Karl-Magnus Hembjer karl-magnus.hembjer@skogsentreprenad.nu

Hemsida: skogsentreprenorerna.se

IT Nätverk Systemadministration  (IT Network Systems Administration)

 


Kontakt: Anders Lantz anders.lantz@yrkesbevis.se

Webbdesign (Webdesign)

 


Kontakt: Arvid Wibom arvid.wibom@gmail.com

Grafisk design (Graphic design) 

 


Ansvarig expert under Yrkes-VM i Ahu Dhabi: martin.elofsson@grafiska.se

Guldsmed
  (Jewellery)

 


Dackeskolan, Mjölby

Kontakt: Camilla Wallin camilla.wallin@edu.mjolby.se

   

Share This: