Svenska medaljörer

1997–2016 på Yrkes-VM och Yrkes-EM.

2016 Göteborg, EuroSkills, 31 tävlande.

2 guld, 2 silver och 2 brons

GULD Lovisa Petri, hudterapeut

GULD Johannes Johnsson, industrielektriker

SILVER Evelyn Piros, hotellreceptionist

SILVER Andreas Sjöberg, lastbilstekniker

BRONS Daniel Carlberg, murare

BRONS Patrik Eriksson, VVS-montör

Hedersmedaljer: Mekatronik, CNC, Servering, Florist, Elektriker, Plattsättare, Trädgårdsanläggning, Frisör, Kock, Möbelsnickare, Personbilstekniker

 

2015 São Paulo, WorldSkills, 29 tävlande.

2 silver och 1 brons.

SILVER Dekoratör Sara Andersson

SILVER Fordonslackering Frida Gustafsson

BRONS Hudterapeut Emmastina Dannered

Hedersmedaljer: Murare, Florist, Kock, Målare, Flygtekniker, Elektriker, Teletekniker,  Mekatronik, Undersköterska, Personbilstekniker, Frisör, Industrielektriker, Bilskadetekniker 

 

2014 Lille, EuroSkills, 22 tävlande.

2 guld, 5 silver och 1 brons.

Guld Mekatronik Daniel Pettersson och Dan Andersson

Guld Frisör Danielle Kanetoft

Silver Florist Elin Persson och Therese Nordh

Silver Hotellreception Sabina Nykänen

Silver Industrielektriker Tobias Winge

Silver Personbilsteknik Marcus Morén

Silver Svetsare Jimmie Karlsson

Brons Dekoratör/butikskommunikation Sara Andersson och Denise Landén

 

2013 Leipzig, WorldSkills, 25 tävlande.

1 guld, 2 silver och 2 brons.

Guld Industrielektriker: Filip Eng

Silver Fordonslackering: Emelie Dammare

Silver Flygplansteknik: Fredrik Glanrup

Brons Elinstallation: Oskar Sjögren

Brons Hudterapeut: Lovisa Petri

Hedersmedaljer: Bilskadeteknik, Mekatronik, Trädgårdsanläggning, Florist, Servering, CNC-fräsning, Kock, Frisör, Telekommunikation, Vård och omsorg, Webbdesign, Svetsning, Måleri, Personbilsteknik

 

2012 Spa, EuroSkills, 6 tävlande.

1 guld, 1 silver och 3 brons.

Guld Yrkesförare: Joakim Johansson

Silver Industrielektriker: Filip Eng

Brons Receptionist: Caroline Kjellberg

Brons Florist: Annie Lundin och Erik Svang

Brons Fordonstekniker: Tobias Persson

 

2011 London, WorldSkills, 27 tävlande.

2 silver och 2 brons.

Silver Trädgårdsanläggning: Stefan Allansson och Mikael Andersson

Silver Omvårdnad: Mattias Nilsson och Mikael Eriksson

Brons Fordonslackering: Erik Groth

Brons Mekatronik: Viktor Öhlén och Anders Wadman

Hedersmedaljer: Personbilsteknik, Hudterapeut, CNC-svarvning, Kock, Elinstallation, Florist, Frisör, Målare, VVS-montör, Servering, Plattsättning, Webbdesign, Svetsning

 

2010 Lissabon, EuroSkills, 13 tävlande.

1 guld, 1 silver och 1 brons.

Guld Transportteknologi: Mattias Flodman

Silver Florist: Malin Lindskog/Kristof Remes

Brons Frisör: Isabell Fransson

 

2009 Calgary, WorldSkills, 31 tävlande.

3 silver och 2 brons.

Silver Byggnadsplåtslagare: Joakim Karlsson

Silver Florist: Lina Supstiks

Silver Industrielektriker: Joakim Pålsson

Brons Mekatronik: Dennis Larsson och John Karlsson

Brons Telekommunikation: Patrik Lindström

Hedersmedaljer: Svetsning, VVS, Webbdesign, Murare, Möbelsnickeri, Hudterapeut, Personbilstekniker, Kock, Servering, Trädgårdsanläggning, Kylteknik, Omvårdnad.

 

2008 Rotterdam, EuroSkills, 23 tävlande.

8 guld, 1 silver och 4 brons.

LAG

Guld Florist: Madeléne Nilsson och Elin Karlsson

Guld Cross Media Publishing: Hannah Almerud (graphic design), Fredrik Wärnsberg (web design) och Allan Myhré (printing)

Guld Transport logistik: Marie Asplund, Johan Järpell, Joakim Bremgård och Hoang Tran Manh

Guld Mekatronik: Andreas Berglund och Kenny Karlsson

Guld Industrielektriker: Victor Svensson och Jonathan Svensson-Köhler

LAG

Silver Yrkesförare: Anton Svensson och Henrik Lindby

INDIVIDUELLT

Guld Webbdesign: Fredrik Wärnsberg

Guld Offsettryckning: Allan Myhré

Guld Yrkesförare: Anton Svensson

INDIVIDUELLT

Brons Måleri: Johan Hellström-Reineke

Brons Svetsning: Nils Nordström

Brons CNC: Tomas Persson

Brons Grafisk design: Hannah Almerud

 

2007 Shizuoka, WorldSkills, 32 tävlande.

2 brons.

Brons Florist: Sofie Danielsson, Örkelljunga

Brons Hudterapeut: Susanna Faghihi, Färjestaden

Hedersmedaljer: Mekatronik, CNC-fräsning, Svetsning, Offsettryckning, Bilmekaniker, Byggnadsplåtslageri, Webbdesign, Elektriker, Industrielektriker, Måleri, Frisör, Bilplåtslagare, Kock och Billackering.

 

2005 Helsingfors, WorldSkills, 27 tävlande.

1 guld, 4 silver och 1 brons.

Guld industrielektriker: Jonathan Svensson-Köhler, Alvesta

Silver Florist: Hanna Jönsson, Höör

Silver Telekommunikation: Christofer Lundberg, Partille

Silver Transportteknik: Daniel Johansson, Värnamo och Nicklas Hallgren, Visby

Silver Skogsmaskinförare: Richard Olofsson, Sävar

Brons Byggnadsplåtslageri: Mathias Svensson, Strömstad

Hedersmedaljer: Fordonslackering, Frisör, Elektriker, Kock, Kylteknik, Möbelsnickare, Servering, Svetsning och VVS.

 

2003 St Gallen, WorldSkills, 17 tävlande.

1 silver och 1 brons.

Silver Billackering: Johnny Djäken, Rättvik

Brons Florist: Johan Pettersson, Stockholm

Hedersmedaljer: Mekatronik, Servering, Industrielektriker, Möbelsnickare, Svetsning, Elektriker och Kock.

 

2001 Seoul, WorldSkills, 18 tävlande.

1 guld, 1 silver och 2 brons.

Guld Florist: Emma Segerman

Silver Damfrisör: Erika Andersson

Brons Herrfrisör: Charlotte Alsö

Brons Fordonslackering: Roine Röjås

 Hedersmedaljer, Elektriker, Mekatronik, Bilmekaniker, Svetsning, Kock, Servering och Möbelsnickeri.

 

1999 Montreal, WorldSkills, 17 tävlande.

1 guld och 1 brons.

Guld Florist: Heidi Mikkonen

Brons Herrfrisör: Jim Gräfvert

Hedersmedaljer, Damfrisör, Mekatronik, Möbelsnickare, Servering och Fordonslackering.

 

1997 St Gallen, WorldSkills, 9 tävlande.

1 guld, 1 brons.

Guld Florist: Jessica Johansson

Brons Svetsning: Robert Palovaara

Hedersmedaljer: Fordonslackering, Bilmekaniker och Kock.

 

1995 Lyon, WorldSkills, 11 tävlande.

0 medaljer.

 

Läs mer HÄR »

Share This: